top of page
Vær med
Dansk Folkepartis Ungdom til Folkemødet 2025
18/06/2025
Dansk Folkepartis Ungdom var stærkt til stede på Bornholm under Folkemødet 2025. Med et engageret hold af medlemmer deltog vi i debatter, events og samtaler med både politikere, interesseorganisationer og borgere.
Folkemødet er en unik mulighed for at møde danskerne i øjenhøjde, og vi brugte dagene på at diskutere alt fra unges vilkår til dansk kultur, udlændingepolitik og dyrevelfærd. Vores medlemmer markerede sig i paneldebatter, mødte journalister og indgik i konstruktive samtaler med folk fra hele landet.
​
"Det har virkelig været en kæmpe oplevelse at deltage i et folkemøde, hvor der var masser af god stemning, engagerede mennesker og inspirerende debatter. Atmosfæren var fyldt med energi, og det var fantastisk at mærke den fælles vilje til at diskutere samfundets vigtigste emner under Bornholms flotte åbne himmel. Jeg venter allerede spændt og ser meget frem til næste års folkemøde, hvor jeg håber at kunne opleve endnu flere spændende samtaler og møde endnu flere engagerede deltagere!" - Landsformand Thomas Kastrup Christensen
DFU glæder sig allerede og vil vende stærkt tilbage til Folkemødet i 2026, klar til endnu flere gode debatter, skarpe pointer, politisk engagement og se Danmarks smukke natur. Kontakt en fra hovedbestyrelsen, hvis man har spørgsmål til deltagelse i Folkemødet næste år.
Se billeder fra DFUs deltagelse på folkemødet nedeunder:

Romeo Troelsgaard og Mads-Magnus Damm deltog i "Politiker cook-off", hvor der blev debatteret dyrevelfærd og lavet plantebøffer hos Dyrenes Alliance.

Landsformand Thomas Kastrup Christensen på fælles date med EU sammen med andre partier, landsformanden kalder på skilsmisse!

DFU'ere i bussen på vej mod Sverige for at tage færgen til solskinsøen.

Mads Magnus Damm til lagkage debat med andre ungdomspolitikere, naturligvis med en kage uden jordbær og blåbær.

Landsformand Thomas Kastrup Christensen til blindsmagning hos Fødevareforbundet NNF.
bottom of page